Zobacz nasze wybrane eksponaty

Zegar ze sceną ukrzyżowaniaŚwięty Łukasz EwangelistaMatka Boża z Dzieciątkiem i ProrokamiMatka Boża z Dzieciątkiem

O muzeum - Historia

Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu zostało założone w 1902 roku uchwałą Synodu Diecezjalnego, z inicjatywy ówczesnego biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara (1900-1924). Nakreślono wówczas zasadnicze zadania tej instytucji, która miała na celu otoczenie opieką zabytków dawnej sztuki kościelnej z terenu diecezji. W ciągu kolejnych lat gromadzono zbiory muzealne i przygotowywano ekspozycję. Została ona zlokalizowana w pojezuickim oratorium, nad południową nawą kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesionego na początku XVII wieku.

Nowe muzeum uroczyście otwarto i poświęcono w sierpniu 1908 roku. W Statutach Synodu Diecezji Przemyskiej (20 września 1908 r.) zaznaczono, że w muzeum powinny być umieszczone wszystkie cenne zabytki, np.: stare pergaminy, ołtarze, posągi, obrazy, naczynia święte, przybory kościelne i zabytki jakiejkolwiek sztuki, aby nie niszczały.

Muzeum w czasie II wojny światowej zasadniczo nie doznało uszczerbku. Problemy materialne odbiły się jednak niekorzystnie na możliwościach eksponowania zgromadzonych zabytków. W 1991 roku muzeum otrzymało imię swojego założyciela Bł. Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa, a od 2003 roku nosi nazwę: Muzeum Archidiecezjalne im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa w Przemyślu.

Rok 2008 stał się przełomowy w historii muzeum. 27 sierpnia 2008 r. w setną rocznicę od poświęcenia, otwarto nową siedzibę muzeum w dwóch kamienicach przy Placu Katedralnym. Obecnie trwają prace nad aranżacją kolejnych sal ekspozycyjnych.

Zasoby zgromadzone w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu stanowią doskonały dokument historyczny, obrazujący proces kształtowania się sztuki sakralnej w diecezji przemyskiej na rozległej przestrzeni dziejów, począwszy od XV wieku aż po czasy współczesne. Muzeum znajduje się przy Placu Katedralnym 2 i 3 i jest czynne przez cały rok od wtorku do soboty w godzinach od 10 do 16 za wyjątkiem uroczystości kościelnych.

Godziny otwarcia

Muzeum jest otwarte od wtorku do soboty
w godzinach:

10:00 - 16:00

W poniedziałki, niedziele i uroczystości kościelne muzeum jest nieczynne.

Księga gości

Aktualności

Promocja tomiku wierszy Mateusza Pieniążka

17 październik 2017, godz. 13:56

Serdecznie zapraszamy na promocja tomiku wierszy Mateusza Pieniążka 
"Z krainy traw i ziół" - iluminacje liryki i malarstwa na podstawie miniatur braci Limbourg prezentują Grażyna Niezgoda i Autor.
czytaj więcej

Motywy religijne na Przemyskich budowlach świeckich i sakralnych

11 październik 2017, godz. 14:15

Późnym sobotnim popołudniem 7 października 2017 odbył się wernisaż wystawy fotografii Piotra Michalskiego pt. "Motywy religijne na Przemyskich budowlach świeckich i sakralnych".
czytaj więcej

Statystyki odwiedzin

Odwiedziło nas już 4 gości Odwiedziło nas już 4 gości Odwiedziło nas już 4 gości Odwiedziło nas już 4 gości Odwiedziło nas już 4 gości Odwiedziło nas już 4 gości
liczba odwiedzin od 3 sierpnia 2011 roku
Aktualnie na stronie:7
Dzisiaj:58
Wczoraj:106
W tym miesiącu:350
W tym roku:14003
Projekt «Modelowa sieć współpracy muzeum archidiecezjalnego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara dla upowszechnienia walorów wielokulturowego dziedzictwa podkarpacia» Zabytki archidiecezji przemyskiej Archidiecezja Przemyska