Zobacz nasze wybrane eksponaty

Madonna wśród ApostołówMisa chrzcielnaMatka Boża z Dzieciątkiem i ProrokamiZaśnięcie Matki Bożej

O muzeum - Ekspozycje

1. Malarstwo
Zbiory obejmują cenne przykłady polskiej sztuki cechowej, zazwyczaj fragmenty pozostałe z XV-wiecznych tryptyków i malarstwa z początku XVI wieku. Wymienić należy scenę Zwiastowania na bocznych skrzydłach tryptyku z Żurowej (ok. 1470) i tryptyk z Osieka (1527). Z pierwszej połowy XVI wieku pochodzą obrazy tablicowe: z Klimkówki – „Opłakiwanie Chrystusa”, z Czudca - „Św. Anna Samotrzecia” oraz predella ołtarza ze Świętą Rodziną z Jaćmierza. Malarstwo portretowe w zbiorach muzeum obejmuje okresy od schyłku renesansu do rozwiniętego baroku. Wśród ciekawszych przykładów tej grupy warto zwrócić uwagę na portret biskupa przemyskiego Pawła Piaseckiego (1644-1649), autora „Kroniki Polskiej” oraz na duży portret biskupa przemyskiego Aleksandra Antoniego Fredry (1724-1734), w którego tle malarz umieścił sylwety trzech kościołów: w Jarosławiu, Starej Wsi oraz przebudowanej katedry w Przemyślu. W zbiorach znajdują się również sarmackie portrety trumienne (np. Epitafium Teofili Krakowskiej, 1659). Najokazalszym zabytkiem polskiego portretu zbiorowego z XVIII wieku, będącym w posiadaniu muzeum, jest obraz z kościoła w Dubiecku, namalowany przez Mikołaja Tereińskiego około 1753 r. a przedstawiający rodzinę Krasickich. Różne obrazy o treści religijnej, pochodzą przede wszystkim z fundacji kolatorów kościołów.

2. Rzeźba
Rzeźbę sakralną reprezentują głównie przedstawienia Matki Bożej z Dzieciątkiem, jak na przykład z Bączala Dolnego (koniec XV w.) oraz z grupy Świętej Anny Samotrzeć. Z 1520 roku pochodzą rzeźby wchodzące w skład belki tęczowej z drewnianego kościoła w Święcanach. Ciekawymi przykładami rzeźby ludowej są między innymi posąg drewniany św. Floriana (XVII w.) oraz rzadkie przedstawienie Ewy wraz z Adamem dźwigającym ciało Abla (XIX w.). Kolekcja krucyfiksów zgromadzona w zbiorach muzealnych stanowi dobry materiał źródłowy do studium ikonograficznego z zakresu kształtowania się przedstawień tego typu figuralnego. Interesującym eksponatem jest tu między innymi monumentalny krucyfiks z Nowego Miasta.

3. Rzemiosło artystyczne
W muzealnych zasobach złotnictwa kościelnego znajdujemy nieliczne przykłady kielichów: srebrny z rytą dekoracja na stopie (XV w.), srebrne kielichy barokowe (XVII w.), a wśród nich wyróżniający się kompozycją kielich z augsburskiego warsztatu mistrza Jana Jakuba Krehna, z motywem liści suchego akantu (1700). Innym przykładem jest monstrancja z miedzi ze śladami złocenia, z czworoboczną ażurową puszką na hostię i kolistym otworem, pochodząca ze Skalnika (XV w.). Eksponowane są również rzadkie przykłady gotyckich kadzielnic z brązu ze Skalnika i z Reczpola (XV w.). Zupełną rzadkością jest kolekcja cynowych i drewnianych kielichów mszalnych i monstrancji z okresu "józefinizmu". Godna uwagi zwiedzających jest również bogata kolekcja relikwiarzy o różnych wymiarach i kształtach, stanowiąca cenny materiał ekspozycyjny muzeum.

4. Tkaniny
Najliczniejszy dział muzeum, obejmuje szaty liturgiczne i tapiserie (gobeliny). Najstarsze eksponaty, pochodzące z drugiej połowy XIV wieku, to dwa fragmenty preteksty i ornatów. Późniejsze hafty należą już do drugiej połowy XV wieku. Pośród nich występuje preteksta krzyżowa ze sceną Zaśnięcia Matki Boskiej w otoczeniu apostołów (analogie z haftami wykonywanymi w ośrodku krakowskim). Na uwagę zasługuje ornat i kapa z fundacji Jerzego Sebastiana Lubomirskiego, hetmana polnego koronnego (zm. 1667) dla kościoła parafialnego w Łańcucie. Odsiecz Wiedeńska została upamiętniona przez aksamity tureckie, zdobyte w roku 1683 w pamiętnej bitwie prowadzonej przez króla Jana III Sobieskiego, z których wykonano kapy i ornaty. Tapiserie reprezentowane są przede wszystkim przez gobeliny sprowadzone z manufaktury papieskiej San Michele przez biskupa Aleksandra A. Fredrę (1724-1734). Zostały one wykonane według projektów Guido Reni (1575-1642) i przedstawiają postacie czterech Ewangelistów (były one bez powodzenia poszukiwane w czasie okupacji przez Niemców). Do tapiserii należą dwa ornaty z Bieździatki (XVIII w.), gdzie działała założona około 1760 roku niewielka manufaktura Romerów.

5. Pamiątki papieskie
Ekspozycja sali, poświęcona pamiątkom związanym z osobą Jana Pawła II, cieszyła się jak dotąd niesłabnącym powodzeniem wśród zwiedzających. Zgromadzono na niej ponad trzysta pamiątek po Ojcu Świętym. Jest wśród nich m.in. sutanna papieska, biała piuska, półbuty z czerwonej skóry, plecak turystyczny, z którym w latach 1967-1978 przemierzał szlaki Beskidu Niskiego, a nawet laska używana w 1997 roku podczas wizyty w Dukli i Krośnie. Część tych eksponatów przekazał przemyskiemu muzeum przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski, który podczas wielokrotnych odwiedzin w Watykanie otrzymywał je od Ojca Świętego Jana Pawła II. Wśród ośmiu papieskich figurek Matki Bożej jest też jedna, która trafiła do Przemyśla za pośrednictwem Stanisława kardynała Dziwisza.
Muzeum w chwili obecnej jest na etapie aranżacji ekspozycji stałej. Dostępne są dla zwiedzających zabytki najstarsze zgromadzone w tzw. „sali gotyckiej”, także pamiątki po św. Józefie Sebastianie Pelczarze (sala Założyciela) oraz ekspozycja sztuki sakralnej. Sukcesywnie będą udostępniane kolejne sale.

Godziny otwarcia

Muzeum jest otwarte od wtorku do soboty
w godzinach:

10:00 - 16:00

W poniedziałki, niedziele i uroczystości kościelne muzeum jest nieczynne.

Księga gości

Aktualności

Promocja tomiku wierszy Mateusza Pieniążka

17 październik 2017, godz. 13:56

Serdecznie zapraszamy na promocja tomiku wierszy Mateusza Pieniążka 
"Z krainy traw i ziół" - iluminacje liryki i malarstwa na podstawie miniatur braci Limbourg prezentują Grażyna Niezgoda i Autor.
czytaj więcej

Motywy religijne na Przemyskich budowlach świeckich i sakralnych

11 październik 2017, godz. 14:15

Późnym sobotnim popołudniem 7 października 2017 odbył się wernisaż wystawy fotografii Piotra Michalskiego pt. "Motywy religijne na Przemyskich budowlach świeckich i sakralnych".
czytaj więcej

Statystyki odwiedzin

Odwiedziło nas już 4 gości Odwiedziło nas już 4 gości Odwiedziło nas już 4 gości Odwiedziło nas już 4 gości Odwiedziło nas już 4 gości Odwiedziło nas już 4 gości
liczba odwiedzin od 3 sierpnia 2011 roku
Aktualnie na stronie:2
Dzisiaj:69
Wczoraj:106
W tym miesiącu:361
W tym roku:14014
Projekt «Modelowa sieć współpracy muzeum archidiecezjalnego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara dla upowszechnienia walorów wielokulturowego dziedzictwa podkarpacia» Zabytki archidiecezji przemyskiej Archidiecezja Przemyska